Rekuperacja

Zasada działania latem i zimą

Bardzo dobrym uzupełnieniem systemu wentylacyjnego dla nowobudowanego czy istniejącego domu jest wykonanie tzw. gruntowego wymiennika ciepła (GWC). Najprościej rzecz ujmując jest to przestrzeń (rura, złoże żwirowe lub wymiennik bezprzeponowy), w której panuje stała temperatura ok. 4-8 stopni Celsjusza - czyli temperatura panująca na głębokości ok. 1,5-1,8 metra pod powierzchnią ziemi.

Wprowadzone do tej przestrzeni powietrze z zewnątrz wstępnie ogrzewa się zimą oraz schładza latem. W okresie zimowym powietrze wchodzące do budynku może ogrzać się od - 22 stopni na zewnątrz GWC do +2 stopni na wejściu kanału czerpnego do budynku.

Oczywiście jest to efekt, który nie zapewni ogrzania budynku, jednak powoduje wymierny zysk energetyczny (?za darmo? zyskujemy niemal 20 stopni!), dodatkowo zabezpiecza również system wentylacyjny przed zamarzaniem.

Latem GWC stanowi skuteczny układ schładzający budynek bez konieczności montowania drogich w eksploatacji klimatyzatorów. Dobrze wykonany GWC schłodzi latem powietrze wchodzące do budynku z +32 do nawet + 15 stopni!

 

lato

zima

logo

Krzysztof Walczak Kominki Wentylacje

ul. Gdańska 8
70-660 Szczecin
woj. zachodniopomorskie

Kontakt

tel. 502 044 237
biuro@rekuperacja.szczecin.pl
NIP 9551745976