Rekuperacja

Wymiennik gruntowy - podstawy

Już od dawna planujesz budowę swojego wymarzonego domu. Długo zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego projektu, który spełni twoje oczekiwania. Masz wiele pytań i wątpliwości, jedną z kluczowych spraw staje się to, czy dom będzie ekonomiczny w utrzymaniu ? przerażają cię koszty ogrzewania budynku. Rozwiązaniem twojego problemu może stać się wykorzystanie darmowego ciepła zgromadzonego w gruncie.


Dobrodziejstwo natury
W naszych warunkach klimatycznych tuż pod powierzchnią ziemi, na głębokości ok. 1,5 m, panuje temperatura średnio około 10oC. Latem, w zależności od temperatury powietrza i nasłonecznienia, wzrasta ona do maksymalnie 15oC, a w zimie nie spada poniżej 4oC. To dobrodziejstwo natury stanowi zatem doskonałe źródło energii cieplnej lub chłodniczej w zależności od pory roku.


Na bazie tej wiedzy zaprojektowano Gruntowy Wymiennik Ciepła (GWC). Został on tak stworzony, aby wykorzystywać darmową energię zgromadzoną w ziemi i współpracować z układami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. GWC odpowiada za wymianę energii cieplnej między gruntem, a powietrzem dostarczanym do pomieszczeń poprzez system wentylacji. GWC ma za zadanie wstępne ogrzanie powietrza zimą, a schłodzenia latem, zanim dotrze ono do centrali wentylacyjnej.


Gruntowy Wymiennik Ciepła ? jak to działa?
Dostępne na rynku Gruntowe Wymienniki Ciepła to kilkadziesiąt metrów rury o średnicy 100 - 150 mm zakopanej pod powierzchnią gruntu, połączonej z czerpnią terenową. Poprzez czerpnię, zasysane jest świeże powietrze. Trafia one do rur, gdzie jest ogrzewane i doprowadzone do centrali wentylacyjnej, a następnie rozprowadzane po domu. System ten ma jednak kilka wad. Kłopoty pojawiają się w momencie, kiedy wężownicę chcemy położyć na małej działce i musimy ją gęsto ułożyć. Jeśli znajdzie się ona w miejscu, np. podjazdu dla samochodów osunięcie ziemi może spowodować zgniecenie rury i zniszczenie systemu. Najpoważniejszą wadą są jednak problemy natury higienicznej. W systemie rur zbiera się wilgoć, co w połączeniu z zasysanymi poprzez czerpnię terenową kurzem, insektami czy drobnymi zanieczyszczeniami stanowi doskonałe warunki do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii.
Chcąc uniknąć tego typu problemów firma Dospel proponuje własny system GUC, w którym rury zakopane pod powierzchnią ziemi mają o wiele mniejszą średnicę (40 mm) i krąży w nich roztwór glikolu. Takie rozwiązania powodują, iż system oferowany przez firmę Dospel jest bardzo odporny na wpływy mechaniczne, a wężownica ZWC może przebiegać nawet pod fundamentami budynku. Dodatkowo w systemie Dospel, dzięki całkowitej separacji powietrza od gruntu, nie występują problemy z pleśnią, bakteriami czy nieprzyjemnymi zapachami. Przekazywanie ciepła odbywa się w module WPC (wymiennik ciecz-powietrze), najczęściej w pobliżu centrali wentylacyjnej, np. Daytona 250. Stamtąd ogrzane powietrze kanałami wentylacyjnymi jest rozprowadzane po domu.

 

gwc

 


Rys. 1. Schemat ideowy Systemu GWC


Gruntowy Wymiennik Ciepła ? co możesz zyskać?
Gruntowy Wymiennik Ciepła w połączeniu z systemem wentylacji mechanicznej jest użyteczny przez cały rok. Zimą GWC odpowiada za wstępne ogrzanie powietrza docierającego do centrali wentylacyjnej. Chroni to rekuperator przed zamarznięciem, a także znacząco wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji (brak konieczności wstępnego nagrzewania powietrza, np. nagrzewnicą elektryczną). GWC firmy Dospel pozwalana na uzyskanie nawet do 2 kW energii cieplnej.

Biorąc pod uwagę to, iż w ostatnich latach zimy w naszym kraju są dość łagodne, a za to lato upalne warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie płyną z eksploatowania GWC w roli ekologicznego klimatyzatora. GWC Dospel powoduje, że powietrze nawiewane do domu za pośrednictwem centrali wentylacyjnej, przy temperaturze zewnętrznej powietrza osiągającej 30oC, będzie schłodzone o około 5oC. Tych kilka stopni mniej zdecydowanie poprawia mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. W ten sposób można zyskać podwójnie: z jednej strony mamy naturalną klimatyzację, która w odróżnieniu od tradycyjnej nie wpływa negatywnie na stan zdrowia, a z drugiej ? nasz portfel jest zasobniejszy, ponieważ ta metoda chłodzenie powietrza jest wyraźnie tańsza od klimatyzatora.
GWC w połączeniu z centralą z odzyskiem ciepła Daytona doskonale sprawdza się także w okresach przejściowych takich jak wczesna wiosna czy jesień. Dzięki niemu można utrzymać w domu stałą temperaturę bez konieczności uruchomiania kotłów grzewczych, które przy pracy start-stop-start pobierają znaczne ilości energii.

Informacje o firmie:
Firma Dospel, istniejąca na rynku od 1974 roku, jest polskim producentem wentylatorów domowych, przemysłowych, central wentylacyjnych systemów, kratek, instalacji wentylacyjnych oraz klimatyzatorów. Wszystkie produkty spółki posiadają certyfikat ISO 9001:2000 potwierdzający wysoką jakość produktów. Dospel ma szeroko rozwiniętą sieć dystrybucji. Produkty z logo Dospel są eksportowane do ponad 40 krajów świata.

logo

Krzysztof Walczak Kominki Wentylacje

ul. Gdańska 8
70-660 Szczecin
woj. zachodniopomorskie

Kontakt

tel. 502 044 237
biuro@rekuperacja.szczecin.pl
NIP 9551745976