Docieplanie izolacją z celulozy metodą wdmuchiwania
Dlaczego warto dobrze docieplić dom i wybrać metodę wdmuchiwania celulozy zamiast kłaść izolacje z wełny mineralnej?
Ogólny cel położenia dobrej izolacji jest dla obu materiałów ten sam. Przede wszystkim dobra termoizolacja będzie minimalizować straty ciepła pozwalając zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym, zimą. Z kolei latem pomoże utrzymać chłód w domu, wesprze pracę klimatyzacji lub rekuperacji.
Ale jest kilka powodów, które sprawiają, że wdmuchiwanie izolacji z celulozy ma przewagę nad wełną. Oto one:
- Szybkość izolowania przestrzeni. Maszynowe wdmuchiwanie celulozy jest szybkie, tzn. zamiast 3 tygodni na izolacje poddasza poświęcisz 3 dni. Oczywiście wszystko zależy od powierzchni, ale inwestorzy często są zadziwieni, że można wykonać tę pracę o wiele bardziej sprawniej niż w przypadku wełny rozkładanych z rolek.
- Właściwości pochłaniania dźwięku. Izolacja z celulozy stanowi bardzo dobrą barierę akustyczną i bywa wykorzystawana np. w studiach muzycznych.
- Gęstość materiału. Maszynowy sposób podania izolacji gwarantuje jej odpowiednią gęstość w zależności od przestrzeni, którą izolujemy. Są miejsca w budynku gdzie nie sposób jest położyć idealnie wełny mineralnej z rolek, co prędzej czy później prowadzi do nieszczelności lub osiadania izolacji. W przypadku celulozy takie zjawisko nie występuje. Dlatego czesto się zdarza, że to właśnie ona jest stosowana jako materiał naprawczy w przypadku problemów z izolacją poddaszy.
- Elastyczność aplikacji. Celuloza jest materiałem, którym bardzo łatwo i dokładnie izoluje konstrukcje o skomplikowanych kształtach, (stropodachy, nietypowe więźby i elementy podtrzymywania dachu). Ponad to izolacje można wykonać po całkowitym ukończeniu konstrukcji budynku, co eliminuje problem zawilgocenia ocieplenia w trakcie trwania innych prac.
- Zdolność odparowywania wilgoci. Inną ważną właściwością jest zdolność dyfuzji pary wodnej – nawet jeśli woda dostanie się do izolacji z celulozy, materiał odda ją spowrotem, nie tracąc przy tym właściwości izolacyjnych.
- Sypkość materiału. Z uwagi na sypkość materiału osiągamy izolację pozbawioną mostków tremicznych, materiał w pełni ekologiczny i przyjazny dla zdrowia.
- Fabryczna impregnacja. Fabrycznie zaimpregnowana celuloza jest odporna na działanie bakterii, pleśni, glonów, grzybów, itp.
- Przyjazna dla zdrowia. Materiał w pełni ekologiczny, pozbawiony szkodliwych substancji chemicznych i włókien drażniących płuca, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.
- Dodatkowe informacje: niski współczynnik przenikania ciepła ~ λ=0,037-0,038.
- Klasa odporności ogniowej B-s2 - materiał trudnopalny bezpieczeństwo pożarowe domu.
Docieplanie budynków izolacją z celulozy, jak i pełne ocieplanie domów wykonujemy na terenie Szczecina i okolic.
Jeśli jesteś zainteresowany oszacowaniem kosztów izolacji swojego domu, skontaktuj się z nami - kontakt.