mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel+48 502 044 237

Generatory ozonu

Ozon-pytania i odpowiedzi

Czym jest ozon?

Ozon, czasami nazywany aktywowanym tlenem, o3, zawiera trzy atomy tlenu a nie dwa, jak tlen, którym oddychamy, na co dzień. Ozon jest drugim, co do siły sterylizatorem znanym człowiekowi, jest w stanie niszczyć bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy. Ozon występuje naturalnie w środowisku, głównie jako skutek uderzenia błyskawicy, które występują w trakcie burz. Świeży zapach, jaki zauważamy po burzy jest najczęściej efektem naturalnego wytworzenia ozonu. Ozon można wytworzyć też sztucznie. Większość urządzeń korzysta z metody wyładowań koronowych, symulujących wyładowania atmosferyczne.

 

Jak działa ozon?

Ozon - jest postacią tlenu, który ma trzy atomy w cząsteczce, zamiast dwóch atomów tlenu. Taka budowa powoduje, że szybko się rozkłada, a powstały w wyniku rozpadu wolny atom tlenu szybko szuka możliwości utlenienia się. To powoduje, że ozon jest jednym z najsilniejszych środków odkażających i utleniaczy; zabija bakterie: E.coli, Listeria, Salmonella, Giardia i Cryptosporidium skuteczniej niż konwencjonalne środki dezynfekcyjne (np. chlor).

W rzeczywistości, ozon zabija bakterię E.coli ponad 3000 razy szybciej niż chlor. Po wygenerowaniu, ozon dostaje się do każdej szczeliny (w dywany, zasłony, meble, tapicerkę itd.) Gdy dodatkowy atom tlenu uwalnia się, następuje: dezynfekcja i utlenianie. Jako środek odkażający, atomy te szybko niszczą bakterie, pleśnie i nieprzyjemne zapachy, a jedyny odpad - który pozostaje - to czysty tlen, którym na co dzień oddychamy!

 

Jak powstaje ozon?

Ozon występuje naturalnie w środowisku, głównie jako skutek uderzenia błyskawicy, które występują w trakcie burz. Świeży zapach, jaki zauważamy po burzy jest najczęściej efektem naturalnego wytworzenia ozonu.

Ozon można wytworzyć też sztucznie. Większość urządzeń korzysta z metody wyładowań koronowych, symulujących wyładowania atmosferyczne.

W momencie, gdy ozon zostanie wytworzony w urządzeniu i rozproszony w pomieszczeniu rozkłada się on powrotem do czystego tlenu. Czas rozkładu ozonu do czystego tlenu to około 30 minut, .w zależności od temperatury, stężenia bakterii czy zanieczyszczenia powietrza.

 

Czy zapach powróci?

Nie, jeżeli ozon zostanie zastosowany w sposób prawidłowy to niszczy on (utlenia) źródło zapachu. Jednak w przypadku zapachu stęchlizny zapach może powrócić, jeżeli nie uda się usunąć źródła wilgoci, która ten zapach powoduje.

 

Czy kanały wentylacyjne można zalać w stropie?

Oczywiście, na pewno zaoszczędzi to wielu kosztów. Jednak należy pamiętać, aby zachować odpowiednie przekroje instalowanych kanałów, zgodne z projektem wentylacji. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że na stałe zamontowane kanały w stropie mogą uniemożliwić np. zmianę ustawienia ścianek działowych w domu w trakcie któregoś z przyszłych remontów. Tego typu kanały po prostu nie dadzą się w przyszłości przesunąć.

 

Czy ozon jest bezpieczny?

Tak, pod warunkiem, że jest prawidłowo wykorzystywany (podobnie jak środki czyszczące lub chemikalia).

Urządzenia oferowane przez nas wywarzają ilości ozonu, które nie zagrażają życiu, jednak podczas ozonowania pomieszczenia nie mogą w nim przebywać ludzie ani zwierzęta!

 

Zastosowania i wykorzystanie ozonu

 1. Usuwanie i kontrola zapachów gospodarstwa domowego:
  • dym papierosowy i zanieczyszczenia nim wywołane
  • fenole
  • zapachy powstałe podczas gotowania
  • zapachy pochodzenia zwierzęcego
  • zapach stęchlizny i pleśni oraz źródła tych zapachów
  • bakterie i wirusy
  • ochrona przed insektami (karaluchy, muchy, komary)
  • dezynfekcja owoców i warzyw
  • ozonowanie wody (kąpiele, mycie)
  • dezynfekcja lodówek, szaf, układów klimatyzacji i wentylacji
  • usuwanie zapachów spowodowanych pożarem i zalaniem wodą, będącymi jednymi z najtrudniejszych do usunięcia
  • dezynfekcja samochodu, układu klimatyzacji w samochodzie, usuwanie nieprzyjemnych zapachów.
 1. Usuwanie zapachów w hotelach, barach, restauracjach, biurach, sklepach i innych miejscach publicznych:
  • usuwa nieprzyjemne zapachy
  • ogranicza ryzyko zakażenia wirusowego i bakteryjnego

 

 

end faq

logo

Krzysztof Walczak Kominki Wentylacje

ul. Gdańska 8
70-660 Szczecin
woj. zachodniopomorskie

Kontakt

tel. 502 044 237
biuro@rekuperacja.szczecin.pl
NIP 9551745976